Select a page
[social size='small' style='dark' type='twitter,facebook,dribbble']

S.S.S

ECOR NEDİR?

ECOR; geleneksel ahşap, sunta levha, yonga levha, kontrplak, MDF, alçıpan, alüminyum ve plastik yerine kullanılabilen sürdürülebilir, çevre dostu bir alternatiftir.

ECOR HANGİ MALZEMEDEN ÜRETİLMEKTEDİR?

ECOR, ABD Tarım Bakanlığı %100 biyolojik temelli sertifikasına sahip, %100 selüloz malzemelerden geri dönüşüm ile üretilen bir üründür.

Selüloz kaynaklar olarak oluklu mukavva, atık karton, gazete, ofis kâğıtları, orman atıkları, talaş, ekin sapları ve her türlü tarımsal atık kullanılabilmektedir.

ECOR HANGİ UYGULAMALARDA KULLANILMAKTADIR?

Üstün performans, hafif yük ve çok yönlü tasarım özellikleri sayesinde ECOR, sınırsız uygulamalarda kullanılabilen ideal bir malzemedir.

ECOR’un kullanılabildiği uygulamalar;

 • Mobilyalar
 • Fuar ve mağaza teşhir üniteleri
 • POP ürün teşhir standları
 • Oda bölmeleri ve ara duvarlar
 • Sahne & dekor inşaatı
 • Tavan panelleri ve duvara asılan çerçeveler
 • İşaretleme ve yönlendirme tabelaları
 • Kutu, Konteyner, Ambalaj Malzemeleri
 • Dekoratif ve her çeşit tasarım ürünü

ECOR BÜKÜLEBİLİR BİR ÜRÜN MÜ?

Kesinlikle. Diğer bütün alternatif yapı elemanlarının (sunta, MDF, kontrplak) aksine ECOR bükülebilir bir üründür. Bu şekilleri ve eğimleri patentli tasarım ve metotlarımızı kullanarak kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

ECOR İNŞAAT İÇİN UYGUN MU?

Hayır, ECOR şu an birincil olmayan yapı uygulamaları için kullanılmaktadır. İnşaat yapımı için henüz test edilmemiştir, ancak yüksek oranda güçlü ve sağlam ECOR ürünleri için geliştime çalışmalarımız devam etmektedir.

ECOR ATEŞE DAYANIKLI MI?

Kaplanmış formda ECOR panelleri ateşe karşı dayanıklıdır ve Sınıf 1/A olarak derecelendirilmiştir. ECOR Yüksek Performans’ın – toksik olmayan ateşe karşı koruyucu maddeler içeren – yeni versiyonu için araştırma geliştirme çalışmalarımız ise devam etmektedir.

ECOR ULTRAVİYOLE (UV) IŞINLARA KARŞI DAYANIKLI MI?

ECOR panelleri işlenmemiş formda; su almayan, iç mekanlarda kullanım halinde, UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Ancak dış mekân uygulamalarda, UV dayanıklılık; bağlayıcı veya kaplama eklenmesi halinde ortaya çıkan bir özellik olmaktadır. Gelecekte planlanmakla birlikte şu an bu uygulamalar için ECOR ürünlerimiz bulunmamaktadır.

ECOR SUYA DAYANIKLI MI?

İşlenmemiş formda ECOR ürünleri su geçirmez özelliğe sahip değildir. Bununla birlikte, kullandığımız ve spesifik uygulamalar için önerebileceğimiz çok çeşitli inovatif, toksik olmayan ve hemen hemen hiç uçucu organik madde içermeyen suya dayanıklı cilalar mevcuttur. Bu şekilde kaplamalar suya dayanıklı ve su geçirmez özellikte olmaktadır.

ECOR DIŞ MEKAN UYGULAMALARDA SUYA DAYANIKLI MI?

ECOR, üzerine çok çeşitli kaplamalar yapılabilen muazzam bir alt tabaka/katman sağlamaktadır. Su geçirmez özellik kazanması için ECOR üretim prosesine reçine ve diğer dolgu macunlarını ekleme kapasitemiz mevcuttur. Yüksek Performans ECOR ürünleri bu sayede su geçirmez ve suya dayanıklı olmakta ve dış mekanlarda kullanılabilmektedir.

ECOR PANELLERİ NE KADAR SAĞLAMDIR?

25 mm kalınlığındaki ECOR Ekolojik Yapı Panelleri (ESP’ler); sunta levha, kontrplak ve MDF gibi geleneksel yapı malzemelerine göre daha sağlamdır.

Bununla birlikte, panellerin sağlamlığı uygulamada kullanılan bileşim ve mühendisliğe göre değişmektedir.

ECOR PANELLERİNİN AĞIRLIĞI NEDİR?

[table type=”striped_minimal”] [trow] [thcol]Ürün Adı[/thcol] [thcol]Ürün No[/thcol] [thcol]Renk[/thcol] [thcol]Kalınlık[/thcol] [thcol]Panel Ölçüleri[/thcol] [thcol]Panel ağırlığı[/thcol] [thcol]Palet Miktarı[/thcol] [thcol]Ağırlık (kg)[/thcol] [thcol]m2[/thcol] [/trow] [trow] [tcol]FlatCOR[/tcol] [tcol]1001-2.5brown[/tcol] [tcol]OCC[/tcol] [tcol]2.5mm[/tcol] [tcol]1,210m*3,040 m[/tcol] [tcol]8.33 kg[/tcol] [tcol]120 panel[/tcol] [tcol]1,000[/tcol] [tcol]432[/tcol] [/trow] [/table]

2.5 mm kalınlığındaki FlatCOR paneli, 1.21 m * 3.04 m boyutlarında olup ağırlığı 8.33 kg’dır. 1 palet 120 panelden meydana gelir ve ağırlığı 1 ton olup 432 m2 alan kaplar.

ECOR’un en güzel özelliklerinden biri, nihai ürün ağırlığının, performans gerekliliği ve uygulamasına göre özel olarak ayarlanabilmesidir. Gereksiz ağırlıklar veya yapı çıkarılabilir ve performanstan ödün vermeden “hafiflik” sağlanabilir.

ECOR PANELLERİN BOYUTLARI NEDİR?

2.5 mm kalınlığındaki FlatCOR paneli, 1.21 m * 3.04 m boyutlarında olup ağırlığı 8.33 kg’dır. 1 palet 120 panelden meydana gelir ve ağırlığı 1 ton olup 432 m2 alan kaplar. Siparişe göre istenen boyutları elde etmek için paneller kesilebilir veya birleştirilebilir.

BAŞLICA ECOR ÜRÜNLERİ NELERDİR?

ECOR, FlatCOR (düz paneller) ve WavCOR (oluklu paneller) olmak üzere iki temel formda bulunmaktadır. Bu iki formdan yola çıkarak, performans spesifikasyonları ve uygulama alanına göre her türlü tasarım konfigürasyonunu yapabiliyoruz.

Üç boyutlu Ekolojik Yapı Panelleri (ESP’ler) – WavCOR ESP ve HoneyCOR ESP- üretiyoruz. ESP’ler sert/esnek olmayan ve çeşitli kalınlıklarda üretilebilen, iki dış düz yüzey arasına kor materyal yerleştirilerek birleştirilen, çok dayanıklı ve hafif panellerdir.

ECOR’U YEŞİL ÜRÜN YAPAN NEDİR?

ECOR sürdürülebilir ve %100 organik selüloz fiberden üretilen yegane üründür. Toksik yapıştırıcılar, katkı maddeleri, formaldehit veya off-gaz içermez ve bileşiminde hemen hemen hiç Uçucu Organik Bileşikler (Volatile Organic Compounds, VOCs olarak bilinen toksinler veya diğer kanserojenler) bulunmaz.

CRADLE TO CRADLE (C2C) SERTİFİKASI NEDİR?

Cradle to Cradle (C2C) sertifika programı Cradle to Cradle Ürünleri İnovasyon Enstitüsü tarafından yönetilen bağımsız ve farklı bileşenlerden oluşan bir sertifika programıdır. Enstitü bir ürünün insan ve çevre sağlına olan etkisini ve yaşam döngüsü analizini yapmaktadır. Program, teknik olarak geri dönüştürebilen ya da biyolojik olarak kompostlanabilen malzemelere odaklanmış firmalara Cradle to Cradle çatısı altında destek olmaktadır. Tek özellik üzerine yoğunlaşan diğer eko-etiketlerinin aksine Cradle to Cradle malzemenin tasarımını ve üretimi esnasındaki prosesleri bütüncül bir yaklaşım ile değerlendirmektedir. Malzemeler ve üretim proseslerin beş başlık altında değerlendirilmektedir:

 • Malzeme içeriği
 • Malzemenin yeniden kullanılması ve çevre için tasarlanmış olması
 • Üretim süreçlerinde yenilenebilir enerji payı
 • Su yönetimi
 • Sosyal sorumluluk ilkeleri

YEŞİL BİNA NEDİR?

Bugün sürdürülebilir, ekolojik, çevre dostu vb. pek çok isim altında karşımıza çıkan yeşil yapılar, yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla ve sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif edilebilir. Yeşil binaların üç ana özelliği ön plana çıkmaktadır:

 • Enerji, su ve diğer kaynakların verimli kullanılması
 • Kullanıcı sağlığının korunması ve çalışan verimliliğinin arttırılması
 • Atıkların, kirliliğin ve çevresel bozulmanın azaltılması

LEED NEDİR?

LEED, Amerikan Yeşil Binalar Derneği (USGBC) tarafından oluşturulmuş bir yeşil bina sertifika sistemidir. Açılımı “Leadership in Energy and Environmental Design” olan sertifikanın amacı, projelerin çevreyi, doğal kaynakları ve insan sağlığını korumadaki duyarlılıklarını ölçmektir. LEED sertifikası tüm dünyada geçerli ve en bilinen yeşil bina sertifikasıdır.

Tasarım ve inşaattan başlayarak, işletme, bakım ve yıkımına, yani projenin yaşam döngüsü LEED tarafından ele alınmaktadır. LEED bütün proje tiplerine uyum sağlayacak şekilde esnektir. Hem ticari hem konut binaları, mevcut yapılar, ofis katları, yerleşkeler, mahalleler, hastaneler, okullar gibi farklı ölçek ve tipte projelere LEED uygulanabilir.

LEED sertifikası 60 farklı başlık altında yeşil bina kriterleri içerir ve her başlığın çevreye olan etkisine göre belirlenmiş bir puanı vardır. Alınabilecek maksimum puan 110’dur. Projeler aldıkları puan sayısına göre sınıflandırılır. Temel LEED sertifikası alabilmek için en az 40 puan olması gerekmektedir, alınan puan sayısı yükseldikçe sertifika seviyesi değişmektedir:

 1. LEED Certified (40-49 puan)
 2. LEED Silver (50-59 puan)
 3. LEED Gold (60-79 puan)
 4. LEED Platinium (80+ puan)

LEED sertifikasında bulunan başlıklar aşağıdaki kategoriler altında sınıflandırılmıştır:

 1. Sürdürülebilir Araziler (Sustainable Sites – SS)
 2. Su Verimliliği (Water Efficiency – WE)
 3. Enerji ve Atmosfer (Energy and Atmosphere – EA)
 4. İç Mekân Yaşam Kalitesi (Indoor Environmental Quality – IEQ)
 5. Malzemeler ve Kaynaklar (Materials and Resources – MR)
 6. Tasarımda Yenilik (Innovation in Design – ID)

ECOR LEED’E NASIL KATKI SAĞLAR?

Çevreye karşı sorumluluğumuzun bir bölümü Amerikan Yeşil Binalar Derneği’nin LEED programına verdiğimiz destektir. ECOR ürünleri birçok LEED puanına katkı sağlamaktadır fakat unutulmamalı ki hiçbir LEED puanı tek bir ürünün kullanımı ile alınmamaktadır.

ECOR ürünleri LEED’in yaklaşık %15’ine gelen 16 puana katkı sağlamaktadır. Bu nedenle ECOR ürünleri LEED sertifikası alınmasında önemli bir rol oynamaktadır ve sertifika seviyesini gümüşten altına, altından platine gibi bir üst seviyeye çıkartabilir.

[table type=”striped_minimal”] [trow] [thcol]KATEGORİ[/thcol] [thcol]KREDİ[/thcol] [thcol]PUAN[/thcol] [thcol]ECOR KATKISI[/thcol] [/trow] [trow] [tcol]Malzeme ve Kaynaklar[/tcol] [tcol]MR 2 – İnşaat Atık Yönetimi[/tcol] [tcol]2[/tcol] [tcol]ECOR inşaat atık yönetimi hedeflerinize YourECOR programı ile katkı sağlamaktadır. YourECOR programı ilgili inşaat atıklarınızı alarak tekrar ECOR ürünlerinin yapımında kullanmaktadır.[/tcol] [/trow] [trow] [tcol][/tcol] [tcol]MR 4 – Geri Dönüştürülmüş İçerik[/tcol] [tcol]2[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri %100 geri dönüştürülmüş içerik barındırmaktadır. ECOR ürünleri sürdürülebilir ve yenilenebilir bir şekilde atıklardan üretilmektedir. Bu sayede bu krediye önemli bir katkı sağlamaktadır. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol][/tcol] [tcol]MR 5 – Yerel Malzeme[/tcol] [tcol]2[/tcol] [tcol]Proje konumuna bağlı olarak ECOR ürünleri bu krediye katkı sağlamaktadır. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol] [/tcol] [tcol]MR 6 – Hızla Yenilenebilir Malzeme[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünler %100 biyo-bazlı ve Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından sertifikalıdır. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol] [/tcol] [tcol]MR 7 – Sertifikalı Ahşap[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri FSC sertifikalı geri dönüştürülmüş ahşap barındırmaktadır.[/tcol] [/trow] [trow] [tcol]İç ortam kalitesi[/tcol] [tcol]IEQ 4.1 Düşük emisyonlu malzemeler – Yapıştırıcı ve Astarlar[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri sadece çevre dostu kaplamalar ve yapıştırıcılar kullanmaktadır. Bu malzemeler C2C sertifikasına uygun olarak biyo-bazlı, geri dönüştürülmüştür ve zehirli içerik (VOC) barındırmamaktadır. Bu sayede bütün ürünler bu krediye uyum sağlamaktadır. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol] [/tcol] [tcol]IEQ 4.2 Düşük emisyonlu malzemeler – boyalar ve kaplamalar[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri sadece çevre dostu kaplamalar ve yapıştırıcılar kullanmaktadır. Bu malzemeler C2C sertifikasına uygun olarak biyo-bazlı, geri dönüştürülmüştür ve zehirli içerik (VOC) barındırmamaktadır. Bu sayede bütün ürünler bu krediye uyum sağlamaktadır. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol] [/tcol] [tcol]IEQ 4.3 Düşük emisyonlu malzemeler – zemin kaplamaları[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri sadece çevre dostu kaplamalar ve yapıştırıcılar kullanmaktadır. Bu malzemeler C2C sertifikasına uygun olarak biyo-bazlı, geri dönüştürülmüştür ve zehirli içerik (VOC) barındırmamaktadır. Bu sayede bütün ürünler bu krediye uyum sağlamaktadır. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol] [/tcol] [tcol]IEQ 4.4 Düşük emisyonlu malzemeler – kompozit ahşap ve agrifiber ürünler[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri zehirli içerik içermez ve %100 çevre dostu kaynaklardan üretilmiştir. Herhangi bir şekilde formaldehyde, isocyanates, phenolic resins ve diğer kimsayal katkı malzemelerini barındırmaz. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol] [/tcol] [tcol]IEQ 4.6 Düşük emisyonlu malzemeler – Tavan ve duvar sistemleri[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri %100 geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Kağıt, karton ve tekrar ECOR ürünlerine dönüştürülebilir. Yapının yıkımda ya da renovasyonu esnasında atık oluşturmazlar. [/tcol] [/trow] [trow] [tcol]Tasarımda Yenilikçilik[/tcol] [tcol]ID 1 – Malzemelerin geri dönüştürülme olanağı[/tcol] [tcol]1[/tcol] [tcol]ECOR ürünleri %100 geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Kağıt, karton ve tekrar ECOR ürünlerine dönüştürülebilir. Yapının yıkımda ya da renovasyonu esnasında atık oluşturmazlar. [/tcol] [/trow] [/table]

ECOR’U YENİDEN DÖNÜŞTÜREBİLİR/KULLANABİLİR MİSİNİZ?

ECOR, organik kaynaklı olduğu için, “indirge-yeniden kullan-geri dönüştür” sürdürülebilirlik girişimini karşılayabilen en iyi ürünlerden biridir. Üretimde veya nihai kullanımda yeniden kullanımı veya yeniden şekillendirilmesi kolay ve %100 geri dönüştürülebilir özelliktedir.

ECOR programları kaynak yaşam döngüsü yönetimi ve sürdürülebilir iş çabaları için gelecek nesli temsil etmektedir.

ÖZEL YAPIM/SİPARİŞ PANELLERİ NASIL SATIN ALABİLİRİM?

Proje ve ihtiyaçlarınız için sorularınızı ve taleplerinizi info@ecorturkey.com‘a iletebilirsiniz.

ECOR PANELLERİ NEREDE ÜRETİLMEKTEDİR?

ECOR panelleri, ABD’de San Diego ve Wisconsin’da, Avrupa’da ise Sırbistan’ı Kraljevo şehrindeki fabrikamızda üretilmektedir.

PANELLERİN NAKLİYESİ NASIL YAPILMAKTADIR?

ECOR panelleri Türkiye’deki depomuzda bulunmaktadır. Ancak firmalar çok miktardaki alımları doğrudan Sırbistan fabrikamızdan ithal edebilirler. Talep ve sorularınız için info@ecorturkey.com ‘dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEDARİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Tedarik süresi ürün türüne ve sipariş miktarına göre değişmektedir. FlatCOR panellerinin sipariş teslim süresi yaklaşık 3-5 gündür. Özel üretim gerektiği durumlarda bu süre 2-6 hafta veya ürünün özelliğine göre daha fazla olabilmektedir.

ECOR PANELLERİNİN MALİYETİ NEDİR?

Sorularınızı ve taleplerinizi info@ecorturkey.com‘a iletebilirsiniz.

MÜŞTERİYE ÖZEL PROTOTİP YAPIYOR MUSUNUZ?

Evet. Tasarımlarınız, tasarım ekibiniz ile CAD/CAM çizimler ve diğer programlar üzerinden çalışabilir; spesifikasyonlarınızı karşılayacak ve prototip’i hızlandıracak tasarım önerileri sunabiliriz.

TASARIM HİZMETİ SAĞLIYOR MUSUNUZ?

Evet. Mimar, tasarımcı ve imalatçılardan oluşan ekibimiz ile firmanızın ihtiyaçlarını karşılayacak yaratıcı çözümler için çalışabiliriz. ECOR projelerinizi her spesifikasyona uygun şekilde kesebilir, bükebilir, birleştirebilir, imal ve montajını yapabiliriz. Veya sizinle birlikte çalışarak ürünü en baştan tasarlayabiliriz.

ECOR İLE ÇALIŞMAK NASILDIR?

ECOR birlikte çalışılabilecek müthiş bir üründür. Ahşap, sunta levha, kontrplak ve/veya MDF imal eden her firma halihazırda ECOR ile çalışabileceği temel ekipmanlara sahiptir. ECOR’u eldiven giymeden kolaylıkla kesebilirsiniz çünkü toksik değildir ve kıymık veya talaş çıkarmaz.